Kategoriler
Doğru beslen!

Tarçınlı Su İçmek Gerçekten Faydalı Mı?

Tarçın asırlardan beri kullanılan kökeni Uzak Doğu’ya dayanan bu baharat yemeklerden tatlılara kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Tarçın sadece yemeklerde değil suya katıldığında da şifa kaynağı olmaktadır. Su ise yaşam kaynağımızdır ve günde 2,5 litre kadar tüketilmelidir. Su içme alışkanlığı kazanmak isteyen kişiler sade suyu içmekten sıkıldığı için uzmanlar sularına tarçın katabileceklerini söylemektedir. Gerçekten tarçınlı su faydalı mı? Detaylar yazımızda.

Tarçınlı Suyun Faydaları Nelerdir?

Tarçınlı su kanserden kronik rahatsızlıkları önlemekte olup antioksidan kaynağıdır.  Ayrıca antienflamatuar özelliği ile vücuttaki iltihaplanmaların atılmasına yardımcı olur. Eklem ve kemikleri kuvvetlendirdiği gibi kas ağrılarına da iyi gelmektedir. Kan şekerinizde sürekli oynama gerçekleşiyorsa tarçınlı suyu hayatınıza almanızda fayda vardır. Çünkü kan şekerini düzenler ve diyabete karşı doğal koruyucu kalkan oluşturmaktadır. Spor yapan kişilere faydalarından biri ise metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin bulunmasıdır. Yüksek kolesterolü düşürür ve beyin fonksiyonlarını güçlendirir.

Tarçınlı Su Tarifi

Tarçını dilerseniz toz haline getirilmiş dilerseniz çubuk hali ile kullanabilirsiniz.  İkisinin de işlevi aynıdır ve etkilerinde farklılık yoktur. Öncelikle suyu iyice kaynatın ve içerisinde dilerseniz bir çay kaşığı tarçın veya bir parça çubuk tarçın atarak soğutun. Bu ölçü bir bardak su için yeterlidir. Miktar arttıkça tarçın oranını da arttırabilirsiniz. Çubuk tarçın daha fazla ürün barındırdığından bir tamına bir litre su karşılık gelmektedir. Soğumasını ardından dilediğiniz aralıklara tüketebilirsiniz. Kilo vermek isteyen kişiler içerisinde zencefil veya limon suyu da katabilir.

Fazlası Zararlı Mıdır?

Şifa deposu olsa dahi fazla kullanılmaması önerilmektedir. Uzmanlar çok fazla etkisi bulunduğundan günde 1 litreden fazla tüketilmemesi gerektiğinin altını çizmektedir. Tarçın kullanma oranını arttırarak benzer etkileri alabileceğinizi de hatırlatmak isteriz. Yemeklerinizi tatlandırmak için toz tarçın kullanabilirsiniz. Çocukların kullanabileceği söylenirken çok küçük çocuklarda kullanılmak istenirse boğulma riskine karşı mutlaka sulandırılarak tüketilmelidir.

Tarçınlı Suyun Zayıflamaya Etkisi Var Mıdır?

Tarçın vücutta kan şekerini dengelediği için vücutta yağ depolanmasına izin vermeyecektir. İnsülini dengelediği için özellikle karın ve kalça bölgesindeki yağlarda etkili olurken aynı zamanda diyabet riskini de büyük oranda azaltmaktadır. Yağ yakısı etkisi bulunduğundan diyetlerde kullanılması tavsiye edilirken yanı zamanda doygunluk hissini de arttırmaktadır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi kişinin daha hızlı zayıflamasını sağlarken açlığınızı bastırmak için tarçınlı su tüketebilirsiniz. Sadece su şeklinde değil diğer sıvılara ve yemeklere de katabilirsiniz. Araştırmalar düzenli tarçın ve tarçınlı su kullanan kişilerin yağ dokusunun hızlı oranda azaldığını gösterirken spor ile durumu desteklemek gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Beslenme programında yapılacak bilinçli değişimler, tarçınlı su ve spor ile kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz. Fazla kullanımına ilişkin uyarıları dikkate alarak ve doktorunuza da danışarak kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Günlük su ihtiyacının karşılanması ise sağlık açısından en önemli olgulardan biridir. Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir