Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Dinamik Bir Cilde Sahip Olabilmek İçin: Yüz Yogası

Yüz Yogası; Yoga ruhu ve bedeni dinginleştiren, rahatlatan ve güzelleştiren meditasyon türüne verilen isimdir. Beden için uygulanan meditasyon türlerinin yanı sıra yüz yogası ile cildinizi güzelleştirebilir ve daha parlak ve dinç bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz. Yer çekiminin etkisi, beslenme türü ve yaş ile yüz kasları gittikçe gevşer ve diriliğini kaybedebilir. Son yıllarda popülerleşen yüz yogası ile dana dinç, daha parlak ve kasların daha sıkı olduğu ve kırışıkların gözle görülür oranda azaldığı bir cilt için detaylı yüz yogası yazımızda.

Yüz Yogası Nasıl Yapılır ve Avantajları Nelerdir?

Yüz kişinin sağlığını gösteren önemli göstergelerden biridir. Yüz kişinin ön dikkat çeken bölgesidir ve duygu durumundan yaşa kadar pek çok konu hakkında bilgi verir. Düzenli olarak yapılan yüz yogası kasların sıkılaşmasını sağlayarak cildin gençleşmesini sağlayacaktır. Eğer yüz kaslarınızın eski sıkılığını yitirdiğini düşünüyorsanız yüz yogasına başlanmalıdır. Yüz yogasının avantajlarının ilki acısız, iğnesiz ve tamamen doğal bir şekilde cilt yapısını iyileştirmesidir. Sıkılaşan kaslar ile ciltteki kırışıklıklar azalır ve cilt esnekliğini arttırır. Üstelik sadece 15 dakika gibi kısa bir sürede daha esnek ve zinde bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Göz ve Çevresi İçin Yüz Yogası

Göz çevresi ve dudak kenarları kişinin yaşını en fazla belli eden ve en kolay kırışan bölgelerdendir. Yüz egzersizi için öncelikle işaret parmaklarınızı kaş başınıza konumlandırdıktan sonra baş parmağınızı ise dudak kenarına yerleştirin ve orta şiddetle bastırarak yaklaşık 10 saniye kadar hareket ettirin. Birkaç saniye dinlendirdikten sonra yeniden tekrarlayın.

Yüz Yogası
Yüz Yogası

Yanak ve Boyun Bölgesi İçin Egzersiz

Yanak ve boyun bölgesi kaslarını çalıştırmak cildin daha genç görünmesi için önemlidir. Yanak ve boyun bölgesi kaslarını çalıştırmak için öncelikle düz bir yere oturun ve başınızı tavana bakar şekilde konumlandırdıktan sonra dudaklarınızı da öne doğru uzayarak 15 saniye kadar kalın ve başınızı düzeltip dudaklarınızı normal haline getirin. Derin bir nefes alıp ardından yeniden aynı pozisyona geçin. Bu egzersiz boyun bölgenizi ve özellikle alt yanak bölge kaslarınızı sıkılaştırmak için uygulanmalıdır.

Alın Bölgesi ve Tüm Yüz Yogası

Alın bölgesi kasları günlük hayatımızda çok kullandığımız kaslarımızdan biridir. Kaşlarımızı kaldırırken güneşe bakarken ve mimiklerimizi kullanırken alın bölgesindeki çizgiler gittikçe derinleşecektir. Bu bölgeyi çalıştırmak için iki elinizi alnınıza koyun ve bu bölgeyi olabildiğince gerin ve kaşlarınızı hareket ettirin. Yaklaşık 15 kez kaşlarınızı hareket ettirdikten sonra avuç içlerinizle alın bölgesine hafif hareketler vererek hareketi sonlandırabilirsiniz. Tüm yüz kaslarınızı sıkılaştırmak için pratik yüz egzersizi için ise öncelikle olabildiğince gülümseyin. Gözlerinizi ve tüm dişlerinizi açarak gülebilir ve kahkaha atabilirsiniz. Gülerken yanak, dudak ve göz bölgedeki kaslar ciddi oranda çalışacaktır. Yaklaşık 10 saniye toplam 4 set şeklinde yapabilirsiniz. Sizlere önerdiğimiz bu dört yüz egzersizi ile gençleşebilir ve daha sıkı bir cilde sahip olabilirsiniz.