Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Doğru İp Atlama Nasıl Olmalıdır?

Sadece ip atlayarak bile vücudunuz için çok güzel sonuçlar alabilirsiniz. Bunun yanında egzersiz öncesi ısınmak ve spor öncesinde kaslarınızı ısıtmak ve gevşetmek için en iyi yollardan biridir. İp atlamak tek başına çok kolay bir eylem gibi gözükse de doğru ip atlamak için bazı teknik bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Doğru ip atlama nasıl olur merak ediyorsanız detaylar yazımızda.

İlk Olarak Kendinize En Uygun İpi Seçin

Kilonuz, boyunuz, kollarınızın boyu ve kondisyonunuzu göz önüne alarak kendinize en uygun ipi seçmelisiniz. Bunun için en doğru ölçü şudur ki ipi ilinize alın ve ikiye katlayın eğer omuzlarınıza kadar ulaşıyorsa doğru ip seçimizi yaptığınız anlamına gelir. Bu ip ölçüsü ile üzerinde rahatça atlayabilirsiniz. Ayrıca ipin tutacağı da önemli bir detaydır. Ergonomik ve kaymaz tutamaç ile rahatça kavrar ve daha esnek bir atlayış gerçekleştirebilirsiniz. Atlama hızınız arttıkça daha ince bir ip tercih etmenizi öneriyoruz.

Daha Yüksek Değil Daha Hızlı Adımlar

İp atlarken yapılan en büyük hatalardan biri çok fazla yükseğe zıplamak olmaktadır. İpin kalınlığını hesaba katarak yükseğe zıplamak yerine adımlarınızı yukarı çekmeye çalışmak daha doğru olacaktır. Yani zıplamadan bacaklarımızı kıvırmak burada işin püf noktasıdır. Yukarı doğru zıplamaya çalışmak sizi daha fazla yoracak ve egzersiz sürenizi kısaltacaktır. Bu sebepten ötürü ipi ayağınızın altından geçebilecek kadar zıplayıp adımlarınızı yukarı almanız önemli bir husustur.

İdeal Bir İp Atlama Nasıl Olmalıdır?

İp atlarken ilk akla gelen bacakların hareketiyken aslında doğru ip atlama kollar ve omuzlar ile olmaktadır. İp atlarken yanlış bir teknik kullanıyorsanız suda çırpının bir kişiyi andırırsınız. Kollarınız ve omuzlarınız birlikte hareket etmelidir. Üstelik kol ve omuzu da işin içine katınca kardiyo çalışmış gibi etki görebilirsiniz. Vücudunuzu dengeli ve dik bir konumda tutarak bilekleriniz ile ipi çevirmek en doğru tekniktir. Vücudu nasıl hareket ettireceğinize değindikten sonra hızın da önemli olduğunu hatırlatmak gerekir. Önemli olan çok hızlı bir şekilde ipi çevirmek değildir. Düzenli bir ritim sağlamaktır. Sabit bir hızda ilerleyerek daha kolay ısınabilir ve vücudunuzu çok yormadan egzersizinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İp Atlarken Kıyafet Seçimi

Elbette ki hareketlerinizi kısıtlamayacak rahat ve hafif spor kıyafetler tercih edilmelidir. Bedeninizi saran bir tayt veya şort, atlet veya tshirt tercih edebilirsiniz. İp atlarken genelde spor ayakkabı tercih edilmez ancak uzmanlar ayakkabı ile atlamanın daha doğru olacağını söylemektedir. Çünkü sürekli olarak sıçrama hareketi gerçekleştireceksiniz ve ipin ayağınızı yaralama riskinizin yanında parmak uçlarınızın da burkulma gibi ihtimallerini düşünmek gerekmektedir. Hafif bir spor ayakkabı ile egzersizi gerçekleştirmek daha doğru olacaktır.

İp Atlamaya Yeni Başlayanlar

İp atlamaya yeni başladıysanız öncelikle yavaş hareketler ile başlamak doğrudur. Sıçrarken dengeli sıçramak ve küçük adımlar ile atlamaya çalışmak sakatlanmaların önüne geçecektir. Zıplarken dengenizi kurmayı öğrendikten sonra sırtınızı düz tutun ve ileriye bakarak ritminizi normal seviyesine ulaştırın. Beceri kazandıkça size en uygun ve doğru olan tekniğe kavuştuğunuz anlamına gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir