Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

En Favori Isınma Hareketleri

En Favori Isınma Hareketleri; Sağlıklı yaşam ve fit bit vücut için spor yapmak zorunluluktur. Kendinizi ve sağlığını önemseyen herkes spor yapmalı ve spora zaman ayırmalıdır. Spor yapmak sadece dış görünüşü iyileştirmek için değil aynı zamanda psikolojik olarak da kişiyi desteklemektedir. Spor yapan kişi psikolojik olarak rahat ederken, yeme biçimi ve yaşama tarzı da bir düzene oturmaktadır. Spor öncesi ısınma hareketleri tansiyon, kemik rahatsızlıkları, kas zedelenmeleri, sakatlık ve nefes kontrolü için gerekli ve önemlidir. En favori ısınma hareketleri için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Isınma Hareketleri

Antrenman öncesi ısınma hareketleri vücudu egzersize alıştırmakta olup kasların ısınmasını ve gevşemesini sağlamaktadır. Bu durum spor esnasında ve sonrasında sağlık düzeyini iyileştirmek ve spordan alınan verimi arttırmak için önemlidir. Spor öncesi ısınma hareketleri spor için gerekli enerjiyi ortaya çıkarırken eklemlerin ve kas dokusunun sağlığını koruması içinde gereklidir. Isınma hareketleri olarak isterseniz esneme hareketleri de yapabilirsiniz. Isınma egzersizleri sporun ilk 15 dakikasını kapsamakta olup mutlaka yapılmalıdır. Isınma hareketlerinin kalitesi ise spor esnasında olası sakatlıkların önlenmesi için gereklidir.

En Favori Isınma Hareketleri; Koşu

Tek başına yağ yakmak içinde kullanılan koşu ısınma egzersizleri için oldukça uygundur. Evde veya spor salonunda iseniz ortamı turlayabilir veya yerinizde adım sayar gibi hareket edebilirisiniz. Bu hareket vücuttaki kan dolaşımını arttırarak kasların ısınmasını sağlayacaktır. Isınma hareketleri içerisinde koşu programı için beş dakika boyunca benzer tempoda adım tutabilir ve ardından adımlarınızı hızlandırarak bir dakika ardından yavaş temponuza geri dönerek bir dakikalık mola ardından diğer ısınma hareketini gerçekleştirebilirsiniz.

En Favori Isınma Hareketleri
En Favori Isınma Hareketleri

Lunge Isınması

Lunge hareketi yine tek başına bir egzersiz sayılırken ısınma hareketleri içinde uygun olup en favori ısınma hareketleri içinde tercih edilmektedir. Dik bir şekilde ayakta dururken bir bacağınızı öne adım atın ve öndeki bacağınızı dizinizden kırarak diğer bacağınızı olabildiğince geriye atarak esnetin. Burada arka bacağın esnemesi sağlanırken ardından diğer bacağınızı öne alarak arkada kalan bacağınızı esnetebilirsiniz.

Mobilite Squat

Tek başına yine egzersiz sayılan mobilite squat için:

  • Bacaklarınızı omzunuza paralel olarak açın
  • Ayak parmaklarınızı dışa döndürerek
  • Sırtınız dik bir şekilde gövdenizi öne eğip
  • Kollarınızı bacaklarınıza kadar uzatın
  • Sağ elinizle sol ayağınızı sol elinizde sağ ayağınızı tutarak
  • Kalçanıza doğru esneyin ve öne doğru çömelmeye çalışabilirsiniz.

Bu hareket profesyonellik isteyen ve kasların ısınmasını sağlayan önemli ısınma egzersizlerinden biridir. Bu hareketin ardından dilerseniz klasik squat egzersizini de uygulayabilirsiniz. Düz bir zeminde dik pozisyondayken bacaklarınızı dizden kırın ve kalçanız dışarıda kalacak şekilde çömelip kalkabilirsiniz. Isınma hareketlerinin etkisini arttırmak için dilerseniz dambıl da kullanılabilir. Elinize kilonuza uygun (tavsiye edilen 5 kg) dambıl alarak tüm hareketlerde kullanabilirsiniz. Koşu, Lunge veya mobilite squat hareketlerinde dambıl kullanmak kasların ısınırken güçlenmesini sağlayacağından tavsiye edilmektedir.