Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Pilates İçin Denge Yastığı Nasıl Kullanılır?

Fiziksel bir aktiviteden çok daha fazlasıdır pilates. Özellikle kadınlar arasında son yıllarda oldukça popülerdir ve modern hayatın getirisi ile evden de rahatlıkla yapılmaktadır. Vücut koordinasyonu ve dengeyi geliştirmek için pilates yapan kadınlar kaslarını daha fazla çalıştırmak için denge yastığı kullanmaktadır. Sizde denge yastığının nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Denge Yastığı Neden Kullanılır?

Pilates yaparken denge yastığı kullanmak dengeli duruşu kolaylaştırdığı gibi dayanıklılığı da arttırmaktadır. Sadece dengeyi arttırmakla kalmaz aynı zamanda uzun vadede sağlığa da olumlu etkileri bulunmaktadır. En önemli etkisi postür bozukluğu var ise düzeltmesi veya kişinin daha dik bir duruşa sahip olmasıdır. Düzgün duran bir beden ile vücut hem olduğundan daha ince ve uzun görünür hem de nefes alışverişi kolaylaşır. Denge yastığını egzersizlerinize dahil ederek küçük ancak etkili bir değişiklik yapabilirsiniz.

İdeal Denge Yastığı Nasıldır?

Piyasada birçok markaya ait denge yastığı modelleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Genel olarak bu yastıklar köpükten yapılmaktadır dış kısmındaki kılıfı ile kullanılır. Bu kılıftan ötürü zemine sabitlenir ve kayarak sakatlanma ihtimalinizi ortadan kaldırır. Kalınlığı ise dilediğiniz ölçüde bulabileceğiniz gibi kendi boyunuza göre 3-4 cm kalınlık tavsiye edilmektedir. Bu yastıklar hafif dokusu ile taşımaya uygundur ve seyahatlerinizde de taşıma kolaylığı ile her zaman kullanabilirsiniz. Dış dokusunun narin yapısı ve özel dokusu ile temizlenmeye de uygundur. Her egzersizden sonra nemli ve az sabunlu bir bez ile silerek hijyenik bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Pilates Denge Yastığı Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yastığınızı mutlaka düz bir zeminde kullanmanızı öneririz. Aksi halde bastığınız alana doğru ağırlık geleceğinden kayma riskiniz de artacaktır. Bu yastığı özellikle pilatese yeni başlayan veya dengede durmakta zorlanan kişiler tercih etmektedir. Bu yastık daha kolay bir şekilde dengede durmanıza yardım edecektir. Denge yastığını dilediğiniz birçok harekette kullanabilirsiniz. Örneğin tek ayak üzerinde durduğunuz hareketlerde yerde kalan ayağınız ile üzerinde durabilirsiniz. Yahut dizlerinizin üzerinde yapılan hareketlerde diz altına koyarak hem diz zedelenmesinin önüne geçebilir hem de daha rahat hissederek hareketi tam ve eksizsiz yapabilirsiniz. Başınızı yere koyacağınız zamanlar, ellerinizin altında veya kalçanız içinde kullanılabilir. Dengede durmak istediğiniz her an bu ped size yardımcı olacaktır.

Sakatlanma İhtimalini Azaltan Ped

Sadece yeni başlayan kişiler değil sakatlık oranını azaltmak isteyen kişiler tarafından da pilates yastığı kullanılmaktadır. Bu yastık sadece pilates için değil yoga içinde kullanılmaktadır. Ayıca eklem zayıflığı veya kas ağrısı yaşayan kişiler hareketlerde daha az zorlanmak için yine bu pedi tercih edebilir. Kullanabilecek kişilerde sınır yoktur ve her yaştan kişi için uygundur. Yerde uzanarak bir egzersiz yapacak ve belinizde ağrı hissediyorsanız belinizi desteklemek içinde kullanabilirsiniz. Rahatsızlık veya daha konforlu spor yapmak dışında dengenizi bulduğunuz an yastıksız da çalışabilirsiniz tercih tamamen size kalmıştır. Ancak özellikle mat kullanmayan kişiler için pilates yastığı uzmanlar tarafından da sağlık açısında da tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir