Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Uzun Boy Hayal Değil, Sporla Mümkün

Boy uzunluğu elbette ki fiziksel görünüm için önemlidir. Birçok insan sahip olduğundan çok daha uzun bir boy ister ve bunun görüntüsüne çok daha estetik katacağını düşünür. Eğer sizde boyunuzdan memnun değilseniz veya daha uzun görünmek istiyorsanız araştırmalara göre bu durum çok da imkânsız değil. Bazı egzersizler boyun uzamasında etki ederken başarılı olmuş insanlar bunun en büyük kanıtını oluşturmaktadır. Boy konusu ilginizi çekiyor ise sizler için temelden işleyeceğiz.

Boyun Belirlenmesinde Etkili Olan Özellikler Nelerdir?

Kişinin sahip olacağı boy elbette ki genetik faktörler ile belirlenmektedir. Burada sadece anne veya baba değil genetik bağın kurulduğu birçok kişiden bu özellik alınabilir. Yani anne ve babası kısa olan bir çocuk mutlaka kısa olacaktır demek yanlıştır.  Ki sizlerde etrafınızda benzer örnekler ile karşılaşmışsınızdır. Bu sadece çocuğun kısa olma ihtimalini arttıran sebepler arasındadır.

Diğer bir özellik ise uykudur. Uyku sırasında salgılanan büyüme hormonu ile kemikler uzamaktadır. Çocukluk ve erken yetişkinlik dönemlerinde düzenli uyku ile genetiğinizden gelen özelliklerin en üst noktasına ulaşabilirsiniz. Büyüme çağındaki çocukların 8 ile 11 saat arasında kaliteli bir uyku düzenlerinin olması bu sebepten önemlidir.

Uyku ve genetik faktörlerin yanı sıra beslenme düzeni de son derece etkilidir. Kalsiyum yönünden zengin ve vitamini bol besinler tüketilmelidir. Kemiklerin güçlenmesini ve büyümesini sağlamak için bol balık, mantar ve gün ışığı çocuklar için etkili olacaktır.

Son olarak ise elbette ki egzersiz ile çocukların boyları uzayabilmektedir. Eğer yaşınız büyüme çağını geçti ise yine de geç kalınmış değildir. Bu egzersizleri yaparak duruşunuzu düzeltebilir ve kaslarınıza da esneklik katarak olduğunuzdan daha uzun görünebilirsiniz.

Düzenli Bara Asılın

Eğer spor salonuna gitmek istemiyor evinizden basit bir egzersiz yapmak istiyorsanız tam size göre. Evinizde uygun bir yere bar aletini koyarak her gün 4-5 dakika bu bara asılarak omurganızı ve kaslarınızı esneterek boyunuzu birkaç cm uzatabilir veya duruşunuzu düzeltebilirsiniz. Bu süre zarfınca sürekli barda asılı kalmak size zor geliyor ise o zaman set şeklinde de yapabilirsiniz. Boyunuzu uzatmanız için sakatlanmanızı istemeyiz.

Kediler Gibi Davranın

Boy uzatmanın bir diğer yolu ise kediler gibi esnemekten geçmektedir. Bunun için avuç içleriniz ve dizlerinizi yere kedi gibi koyun ve belinizi kambur hale getirerek kolunuzun arasına doğru getirmeye çalıştıktan sonra kafanızı havaya kaldırın ve belinizin tam tersi yönde hareket etmesini sağlayın. Gün içerisinde yine 4 veya 5 kere yaparak boyunuzda uzama sağlayabilirsiniz.

Sadece Yüzün

Çok yüzenler bunu bilirler ki yüzmenin kaslar ve kemikler üzerindeki etkisi büyüktür. Boyunuzun uzamasını sağladığı gibi hem de esneklik kazanmanıza da olumlu etkisi olacaktır.

İp Atlayarak Kemiklerini Uzatın

İp atlamadan büyüyen bir çocuk yoktur. Genelde kızlar arasında yaygın olsa da birçok erkekte bu oyuna katılmıştır. Büyüme çağındaki bir çocuk için ne kadar faydalı ise bu çağı aşmış kişiler içinde iş işten geçmiş değildir. Kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirmenin yanı sıra yine duruşunuzu düzeltecektir. Burada dikkat edilmesi gereken konu atlarken dik durmaktan geçmektedir. Tempolu şekilde gün içerisinde 50 kez atlayabilirsiniz. Eğer saymakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız sayaçlı olan ürünleri tercih etmek size fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir