Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Yaz Aylarında Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yaz Aylarında Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz; Yaz ayları güzelliği olduğu kadar zorluklarında olduğu bir aydır. Yaz aylarında sıcaklığın çok olması spor yapmak isteyen kişileri zorlamakta olup özel hassasiyet gerektirmektedir. Yaz aylarında spor yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Yaz aylarında dikkatsiz bir şekilde hareket etmeniz sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir. Tansiyonunuz düşebilir, susuz kalabilir, kalp rahatsızlıkları yaşayabilir veya cildinizde cilt lekeleri oluşabilir. Yaz sıcağında spor yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktaları yazımızda bulabilirsiniz.

Yaz Aylarında Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz; Bol Su Tüketin

Sıcak havada spor yapmak vücudun çok fazla su kaybetmesine neden olacaktır. Eğer sıvı kaybınız çok fazla yaşanır ise mide bulantısı, baş dönmesi, çarpıntı, kusma, halsizlik veya baygınlık geçirme gibi etkenlere neden olabilmektedir. Bu sebeplerden ötürü yaz ayında açık havada spor yapacak iseniz spordan önce spor esnasında ve spordan sonra su tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir. Uzmanlar günde 2 litre kadar su tüketimini önerirken spor esnasında bu sınırı biraz aşmanızda yarar da olacaktır. Sadece su değil dilerseniz maden suyu, detoks suları veya taze sıkılmış meyve suları gibi çeşitli alternatiflere de yönelebilirsiniz.

Yaz Aylarında Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz
Yaz Aylarında Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Spor Saatini Seçmek

Yaz aylarında spor yapmak istiyorsanız spor yapılacak saatin büyük önemi bulunmaktadır. Örneğin güneşin tam tepede olduğu öğlen olarak adlandırılan 12:00-15:00 arası spor yapılması tavsiye edilmemektedir. Uzmanlar eğer gündüz spor yapılmak isteniyor ise en uygun saatin güneş açısından 17:00 ve sonrası olması gerektiğini söylerken vücudun spor yapmak için en elverişli olduğu saat ise 16:00’dır. Açık alanlarda dilerseniz akşamüzeri ve akşam saatlerinde de spor yapabileceğiniz gibi dilerseniz sabah saatlerini de tercih ederek güneşin ve sıcağın zararlı etkenlerinden kurtulabilirsiniz. Güneşe korunarak çıkmayı da ihmal etmemelisiniz. Korumasız güneşin altında vakit geçirmek cilt yanıklarına veya cilt lekelerine sebep olabilmektedir.

Uygun Kıyafet Seçimi

Yaz aylarında açık alanda spor yapmak için diğer önemli durum ise kıyafet seçimidir. Yanlış kıyafet seçimi sporunuzu kabusa çevirirken verimi de düşürmektedir. Hatalı kıyafet seçimleri çok fazla terlemenize sebep olacak ve vücudun susuzluğunu arttıracaktır. Vücudun aşırı susuz kalması ve hızlı su kaybetmesi ise sağlık sorunlarına neden olabilecektir. Bu sebeplerden ötürü havayla uyumlu, hava geçirgen, terinizi emecek ve fazla terlemenizi engelleyecek kıyafetler seçilmelidir. Hafif kumaşlar ve uygun spor ayakkabısı ise konforlu ve ferah spor yapabilirsiniz.

Yaz Aylarında Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz; Spor Sonrası Beslenme

Vücudun her mevsim vitamine ihtiyacı vardır. Spordan tam verim almak ve spor sonrası vücudu onarmak ve kasların gelişimini sağlamak için öğün kadar vitaminlere de önem vermek gerekiyor. Ayrıca spordan önce ve sonra alınan vitaminler sağlığın artması içinde etkili olmaktadır. Taze meyve suları, yeşil-turuncu- kırmızı içecekler ve sebze suları tercih edebilirsiniz. Son olarak ise sizi güneşten koruyacak şapka veya koşu gözlüğü gibi aksesuarları da tercih ederek spordan aldığınız keyfi arttırabilirsiniz.