Kategoriler
Doğru giyin!

Doğru Basketbol Ayakkabısını Seçmek İçin Tüyolar

Basketbol sporu ile ilgileniyorsanız kullanacağınız top kadar giydiğiniz kıyafetlerde önemlidir. Her yaş grubunun ilgisini çeken bu oyun oyuncu türlerine göre farklılaşmaktadır. Bu durumda ise hangi kıyafeti ya da hangi topu seçtiğin değil hangi ayakkabıyı giydiğin konusunda önemlidir. Sıçramaktan çevikliğe, zemin tutuşundan daha fazla kayganlık sağlayanına kadar bir sürü ayakkabı çeşidi bulunmaktadır. Hepimizin bildiği dünyanın en iyi basketbolcuları da ayakkabılarını seçerken bu özellikleri dikkate almaktadır. Sizin için en iyi basketbol ayakkabısı seçmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

İlk Özellik Malzeme

Ayakkabının modelini seçmeden önce bakılması gereken ilk şey hangi malzemeden yapıldığıdır. Yapacağınız hareketler için bu malzeme önemlidir. Eğer aktif bir şekilde oynuyor ve çevik hareketlerde bulunuyorsanız esnek ve hafif malzemelerden yapılmış bir ayakkabı tercih etmeniz doğru iken sık sık ribaunda çıkmanız gerekiyorsa topuklardan darbe emini bir model seçmelisiniz. Burada en önemli olay sağlığınızı korumak ve herhangi bir sakatlanmanın önüne geçmektir. Darbe emici ayakkabı tercih edecekseniz orta taban özelliğine dikkat etmek gerekir. Aktif bir sporcuysanız yine orta taban malzemesinin esnekliğine önem vermek gerekir.

Ayakkabınız Sizi Sahiplenmeli

Taban seçimine karar verdikten sonra diğer önemli husus ayakkabın dış yüzeyidir ve burada önemli olan ayağı iyi bir şekilde sarmasıdır. Profesyonel futbolcular ayakkabı bağcıklarını bile özel olarak seçmektedir. Bağcıklı, fermuarlı veya bağcıksız modellerden size en uygun olanını seçebilirsiniz. Eğer bağcıklı bir model seçecekseniz bağcıkların konumlandırıldığı yerlere dikkat etmelisiniz. Kısa veya daha derin bağcıklar ile daha rahat edebilirsiniz. Bağcıklar ile ayağınızın tam kavrandığından emin olduktan sonra nefes alabilen dış yüzeyli bir tasarım seçmek ayak sağlığınızı önemsediğiniz anlamına gelir. Bu tarz kumaşlı ayakkabılar terlemeyi önlerden ayak yorgunluğunu da minimize etmek için tasarlanmıştır. 80’li yıllarda deri ayakkabılar önce çıksa da son yıllarda daha hafif ve sentetik kumaştan yapılmış ayakkabılar çoğunluğun tercihi olmaktadır. Yüksek veya düşük bilek tercihi de tamamen ayak yapınıza ve sizin rahatlığınıza kalmıştır.

Nerede Oynayacaksın?

Ayakkabı seçerken dış taban türünü de dikkate almak gerekir. Eğer açık alanda beton bir sahada oynayacaksanız salon için hazırlanmış basketbol ayakkabısı seçmek doğru bir karar değildir. Beton zeminde oyun daha sert gerçekleşir ve ayakkabı çok daha hızlı yıpranır. Parke sahalar ise daha kaygandır ve kaymayı önleyici taban seçimi yapmak gerekir. Tabanın sertliği sizi yanılmasın iç kısmında mutlaka daha yumuşak ve esnek bir taban daha olup olmadığını kontrol edin. Basketbol ayakkabısında anahtar iki kelimeden geçmektedir. Biri taban diğeri ise esnekliktir. Kolayca esnemeyen ayakkabılar ile isteğiniz oyunu çıkarmakta zorlanabilirsiniz. Hangi zeminde oynuyorsanız oynayın mutlaka dış kısmında tırtık olması gerekir. Bu zemin ile uyumlu olmasını ve burkulma gibi sakatlıkların yaşanmamasına destek verir.

Hangi Tür Oyuncusun?

Genel olarak hareketli bir oyun olsa da bazı oyuncular daha aktiftir. Eğer pota altı oynamayı seviyorsanız ani hareketler yapacağınızdan zemini iyi kavrayan modeller tercih etmelisiniz. Durağan iseniz taban kısmı daha alçak ayakkabılar uygun olurken pivot pozisyonunda oynuyorsanız yüksek boyunlu ayakkabılar ile gücünüzü en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Eğer çok fazla sıçrıyorsanız ise orta boy ayakkabılar bilek burkulmaların önüne geçerken bileklerinizin özgürlüğünü kısıtlamadan hareket sahanızı genişletecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir