Kategoriler
Doğru giyin!

Outdoor Ayakkabıların Ayak Sağlığınız İçin Önemi

Kamp yapmaktan hoşlanan, dağ bisikleti kullanan, trekking, dağcılık, kaya tırmanışı, kış yürüyüşleri ve hiking yapanların en önem verdiği giyim kuşkusuz ki outdoor ayakkabıdır. Zorlu koşullarda, her duruma uyum içerisinde ve hazırlıklı olabilmek bu sporları yapmak isteyen kişiler için ciddi dikkat ister. Temiz havada doğayla iç içe zaman geçirmek hem zihni hem de bedeni rahatlatırken doğada geçirilen zamanda kötü veya istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için her ekipman dikkatle seçilmelidir. Bu ekipmanların birçok husus düşünülerek seçilmesi sadece geçirilen zamanı iyileştirmek için değil kişinin güvenli ve sağlıklı spor yapabilmesi içinde gereklidir. Ön planda olan ayakların sağlığı ise bu zorlu koşullarda outdoor ayakkabılara emanettir. Bu ayakkabılar özel yapıları ile ayak sağlığını korurken tabanlarının yapısı ise kayma, düşme veya sakatlanma ihtimallerini de azaltmaktadır. Outdoor ayakkabıların önemi ve önerilen seçimler ile spor keyfinizi doruklarda yaşayabilirsiniz.

Uzun Ömürlü Ayakkabılar

Outdoor ayakkabıların en önemli özelliği oldukça dayanıklı malzemeler ile üretiliyor olmasıdır. Dayanıklılığı oldukça arttıran bu malzemeler tabandan üst kısma kadar düşünülmüştür. Sentetik yapısı ile kolay aşınmazken deri kısımları ise ayakkabının sağlamlığını arttırmaktadır. Ayakkabının birleştirme, dikiş ve yapıştırma kısımları diğer tasarımlara göre çok daha özenle yerleştirilirken taban kısmı ise farklı teknolojiler kullanılarak tasarlanır. Bazı modeller yağmura ve kara karşı dayanıklıyken bazı modellerde bu özelliğin bulunmamasına ayakkabı seçiminde özen göstermeniz gerekebilir. Su geçirmez ve sıcak havayı tutan özellikli modeller ile her zorlu koşulda ayağınızı güvende hissedebilirsiniz.

Taban Özelliklerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Outdoor ayakkabılarda en dikkat çekici özellik özel tabanlı oluşlarıdır. Bu tasarımlarda ayak tabanını dilerseniz sert dilerseniz daha esnek yapıda seçebilirsiniz. Kaya tırmanışı veya engebeli arazide yürüyüş yapacaksanız sert tabanlı ve kaydırmaz özellikli kalın dişli tabanlı modeller seçmeniz gerekirken dağ bisikleti, kamp veya yürüyüş yapacak iseniz esnek tabanlı olanlar doğru tercih olacaktır. Bu modellerin tabanındaki dişler daha azdır ve hareket kolaylığı sağlamaktadır. Her iki tabanda da darbe emici özellik bulunması sakatlık ve ayak ağrılarını azaltırken bu sporlarda mutlaka outdoor ayakkabı kullanılmalıdır.

Outdoor Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Ayakkabının taban kısmı mutlaka yapacağınız spora uygun olmalıdır. Dağcılık da kalın ve dişli yapılar kaymanızı engellerken çamurlu yollarda ise bu dişler ayakkabının yere daha sağlam tutunmasına yardımcı olacaktır. Ayakkabının altındaki bu duruş yamaç, kar ve çamur gibi sizi zorlayacak her harekette destek verirken zorluk derecesi az olan aktivitelerde daha az derin dişli tabanlar seçilebilir. Ayağınızda uzun süre kalma ihtimalinden ve soğuk havalarda kullanılacağından dilerseniz buçuklu modeller tercih edebilirsiniz.

Çocuklar İçinde Tasarlanmıştır

Outdoor ayakkabıların son dönemlerde çok fazla tercih edilmesi erkek-kadın modellerinin yanı sıra çocuklar içinde tasarlanmıştır. Bu ayakkabılar özellikle büyüme çağındaki çocukların ayak sağlığını korurken adımlarının da daha güvenle atılmasını sağlamaktadır. Tüm outdoor ayakkabılarını incelemek ve satın almak için www.sportive.com.tr ziyaret edebilirsiniz.