Kategoriler
Doğru giyin!

Outdoor Kıyafet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Geçmiş yıllarda açık alanda spor denildiğinde sadece yaz ayları aklımıza gelirken artık bu düşünce değişti ve kış aylarında da spor yapmak son dönemde moda haline geldi. Bisiklet sürme, trekkingi koşu veya dağ tırmanışı gibi birçok sporu kış aylarında da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan ilk şey istek ve ardından doğru kıyafet tercihi ve ekipman gelmektedir. Maceracı bir ruha sahipseniz outdoor kıyafetler ile çoktan tanışmış dolabınızda yerini almış demektir. Ancak tercihleriniz ne kadar doğru? Veya kıyafeti seçerken uzun ömürlü olması ve cebinizi çok yakmaması için neleri dikkat almalısınız? Merak ediyorsanız doğru yerdesiniz, okumaya devam edin.

Zorlayıcı Hava Koşulları

Açık hava sporunu kış aylarında yapmak için öncelikle hava koşullarına uygun kıyafet giymeniz gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gerekenlerin başında hem sizi sert hava koşuna karşı koruyacak ancak yapacağınız sporu da engellemeyecek özellikte olmasıdır. Yani rahatlığı her zaman öne almalı ve içerisinde rahat hissetmediğiniz hiçbir kıyafeti tercih etmemelisiniz aksi halde performansınız etkilenecek ve aktiviteden aldığınız haz doğru orantılı olarak azalacaktır. Bunun için vücut ısınızı içeride ve dengede tutacak ve katmanlı kıyafetler tercih etmek sizi olumlu yönde etkileyecektir. Bunun için kumaşlarını önemseyin ve yeni kumaş teknolojilerini tercih ederek açık alandaki sporunuzda kusursuz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Siz Gibi Görünün

Bu tarz kıyafetlerde genelde en yaygın yanlış fazla görülmektedir. Yani olduğunuz bedenden fazla görünmek yanlış bir tercih yaptığınız anlamına gelecektir. Bunun için kumaş kaltesi iyi bir ceket veya sweatshirt ile doğada yürüyüş yapabilirsiniz. Yeni kumaş teknolojisi ile son derece yumuşak polarlar giyerek hem sıcak kalacak hem de rahat hissedeceksiniz. Kan basıncının artması ile fazla terlemeyi önlemek için tam boy veya yarım boy fermuarlı üstler de tercih ederek ısı dengenizi kendi bedeninize göre ayarlayabilirsiniz. Yahut yapacağınız sporlar değiştiğinde de rahatlık için tercih edebilirsiniz. Dolabınızın joker parçası olarak seçmek doğru olacaktır.

Kumaş Seçimi

Antibakteriyel kumaş yapısına sahip ve ısıyı dengeleyen kumaşlar vücudun hava almasına yardımcı olurken içeride biriken nemin de dışarıya atılmasında kolaylık sağlar. Burada sizi sıkmayan bedeni saran modeller seçilmelidir. Eğer bu kumaş özelliklerine sahip bir ürün bedeninizi sarmaz ve temas etmez ise vaat ettiği hiçbir özelliği gösteremez ve işlevselliğini yitirir. Ayrıca streç kumaşa sahip ürünlerde tercih ederek bedenin tam kavranmasını sağlayabilirsiniz. Bu ürünlerin kumaşları sentetik ve yün karışımı olmakla birlikte spor esnasında esneme potansiyelleri ile sizi daha rahat ettirecektir.

4 Mevsim Mont

Outdoor montların çok yaygınlaşması ve herkes tarafından tercih ediliyor olmasının sebebi her mevsim kullanabilme özelliğini sunmasıdır. Kış aylarında da yapacağınız her sporda sizin için koruyucu bir özelliği üstlenecektir. Soğuk havada tam yalıtım sağlayan bu montlar cepleri, kol manşetleri, ayarlanabilir şapkası ile kişiye tam rahatlık sağlarken aynı zamanda leke tutmaz özellikleri ile yağışlı havalarda suyun akıp gitmesini sağlar. Bazı ürünlerde termal ısı özelliği de bulunmaktadır. Mont alırken bu özelliklere dikkat ederek uzun süre kullanabilirsiniz.

Pantolona İhtiyacınız Var mı?

Zorlu hava koşullarında sadece yürüyüş yapmak istiyorsanız pantolon almak zorunda değilsiniz. Ancak dağ tırmanışı veya trekking yapacaksanız mutlaka edinmelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken kalıbıdır size çok dar veya bol olmamasıdır. Böylece hareketlerini rahatça yapabilirsiniz. Yine kumaş seçimi önemlidir ve nefes alabilen kumaşlar tercih edilmesi doğru olacaktır. Pantolonun üste göre daha fazla ıslanma ve yıpranma payı olmasından ötürü çabuk kuruyan ve leke tutmayan kumaş özelliklerini de kullanıcıya sunmalıdır. Rahatlığınızı arttırmak için esnek yapılı ve elastik belli modeller daha fazla rağbet görmektedir. Bu özellikler ile doğru kıyafet tercihi yaparak kış sporlarınızı aksatmadan kıyafetlerinizi de uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir