Kategoriler
Doğru giyin!

Parmak Arası Terliğin Ayaklara Zararı Var mı?

Flip flop olarak da bilinen parmak arası terlik yaz aylarında kadın, erkek ve çocukların başta gelen tercihleri arasında yerini alır. Hem rahatlığı hem de açık olması ve özellikle bazı modellerinin çok şık olması nedeniyle yaz ürünleri ile özdeştirilmiş olan parmak arası terliğin zararı var mı? Uzmanların yaptığı açıklamalara göre parmak arası terliklerin pek de sağlıklı oldukları söylenemez.

Parmak Arası Terliklerin Ne Gibi Zararları Olabilir?

Kaliteli kadın parmak arası terlik belirtilen riskleri biraz savuştursa da bu ürünleri kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır:

  1. Çok Düz Olmaları

 

 

 

 

 

Parmak arası terlikler ayağın yer ile sıfır noktasında temas etmesini sağlarlar ve topukları çoğu modelde bulunmamaktadır. Ayağı destekleyen bir topuk bölümü olmadığı için de ayak anatomisine ters bir üründür. Bir süre sonra ayağın doğal kavisini bozmaya başlayabilir ve belde, kalçada vb. ağrılar yaratır.

 

  1. Tehlikelere Açık Olmaları

Parmak arası terlikler açık olduklarından böceklere, zararlı hayvanlara, taşlara, camlara ve darbelere karşı ayak korunmasız hale gelecektir. Alınacak bir darbe tırnak kaybına yol açabilir veya zararlı bir böceğin ısırması vb. problem yaratabilir.

  1. Vücudun Geneline Yük Bindirirler

Parmak arasından tutan bölüm hariç bu terlikler ayağa hiçbir şekilde destek vermezler. Bu sebeple ayaklardaki kaslar yürüme esnasında daha fazla basınç hisseder. Topuk dikeni ve alt bacak ağrıları oluşabilir. Kalça, diz, bel ve sırt için sakıncalıdır.

  1. Tabanları İncedir

Erkek parmak arası terlik modelleri çok ince tabanlı olduklarından engebeli ve sert zeminlerde sorun yaratabilirler. Ayaklar acıyabilir ve ayak bilekleri burkulabilir.

  1. Kansere Yol Açabilirler

Parmak arası terlikler yaz aylarında giyildikleri için güneş ışınlarına en çok maruz kalındığı dönemlerde kullanılırlar. Ayakların açık kalması ise zararlı güneş ışınlarını emerek deri kanserine bile yol açabilir.

    6-Araba Kullanırken Çok Tehlikelidirler

 

 

 

 

 

 

Parmak arası terlikler araba kullanırken kazalara sebep olabilirler. Takılma ve ayaktan çıkma ihtimalleri yüksektir.

Parmak arası terlik in zararı var mı?

ile ilgili olarak başlıca zararları bu şekilde gösterebiliriz. Parmak arası terliklerin aslında yüksek topuklu ve babet ayakkabı modellerinden de daha sağlıksız olabileceğini belirtmek mümkündür. Dikkatli ve özenli bir kullanımla riskler azaltılabilir.

 

Parmak arası terlikler ayaklarımız için belki harika seçimler olmayabilir ama yaz günleri parmak arası terliksiz olmaz; eğer hala bir parmak arası terliğiniz yoksa tüm parmak arası terlik modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir