Kategoriler
Doğru giyin!

Trekking Keyfini Soğuk Havada Yaşa!

Uzmanlar trekking sevenlerin soğuk havada da bu keyfi sürdürmesinin sağlık açısından daha iyi olduğu görüşünü savunmaktadır. Gerekli önlemler alındığı takdirde kış aylarında da yürüyüş yaşmaktan keyif alacaksınız. Kış aylarında hava daha temiz olur ve ciğerler bahar ve yaz aylarına göre çok daha rahat ederek sizi güçlendirir. Ayrıca kış aylarındaki bu serüven sizi zor şartlara alıştıracağından vücut direnciniz artacağı gibi bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiren doğal etkenler arasındadır. Tüm bunlar güzel sonuçlar doğururken sporunuzun kabusa dönüşmemesi için gerekli olan tüm tedbirleri almanız önemlidir. Kışın trekking yapma fikrine sıcak bakıyor iseniz almanız gereken tedbirleri açıklayacağız.

Outdoor Montlar

Şehir hayatında sizi sıcak tutmaya yarayan montlar ise trekking yapmak büyük bir hata olacaktır. Özel olarak tasarlanan ve birçok farklı özelliği bulunan montlar tercih edilmelidir. Su geçirmeyen kumaş, rüzgârı önleyen kumaş, ıslanmayan veya suyu üzerine tutmayan kumaş ve soğuğu içeri geçirmeyen kumaş özelliklerinden bir veya birkaçını tercih edebilirsiniz. Ayıca bu montlarda vücut ısısından kaynaklanan teri de buharlaştıran teknoloji ile yani nefes alabilen özellikleri ile terinizin üzerinde kalma süresini ve ihtimalini azaltarak hastalanma ihtimalinizi de minimuma düşürmektedir. Soğuk havaya karşı gelmek için gerekli olan ilk şey özel teknoloji montlardır.

Outdoor Ayakkabı

Outdoor olarak satılan ayakkabı ve botlarınız çok önemlidir. Çünkü trekking yaparken esas işi her zaman bacaklar ve ayaklar yapmaktadır. Kaymaz taban, soğuk geçirmeyen, zemine uygun, su geçirmez, nefes alabilen ve engebelere karşı sizi yarı yolda bırakmayacak teknolojiye sahip ayakkabılar önemlidir. Engebeli veya çamurlu bir arazide yürüyecekseniz ayakkabının tabanı da özel olmalıdır ve büyük dikişli yapısı ile zemine tam baskı uygulamalıdır. Aksi halde kayabilir ve sakatlık yaşayabilirsiniz.

Outdoor Pantolonlar

Ergonomik yapısı ile hareketlerinizi kısıtlamadan özel olarak tasarlanmış pantolonlar ile soğuğu hissetmeyeceksiniz. Su geçirmez, nefes alabilen ve çok soğuğa karşı sizi koruyan pantolonlar ile vücut ısınız korunarak dilediğiniz kadar yürüyüşünüzün keyfini çıkarabilirsiniz. Outdoor pantolon alırken dikkat etmeniz diğer bir unsur ise bedeninizi sıkmamasıdır. Çok dar olması hareketlerinizi sınırlandırırken çok bol olması da konforunuzu bozabilir. Bu sebepten bedeniniz işe uyumlu ancak içerisinde rahat olabileceğiniz model size en uygun olanıdır.

Outdoor Sırt Çantası

Bedeninizi soğuğa karşı korumaya aldıktan sonra ihtiyacınız olan tüm malzemeleri yanınızda taşımaya yarayacak sırt çantasına ihtiyacınız olacaktır. Bu çantalar yükü iki omuza eşit olarak dağıtacağından bel ve omuz bölgesindeki ağrıların yaşanmamasına yardımcı olurken aynı zamanda omuz askılarının da genişliği ile olduğundan hafif bir yük taşıyormuş hissine ulaşabilirsiniz. İç hacminin geniş olması önemli iken dış ve iç ceplerini kendinize en uygu şekilde belirleyebileceğiniz geniş ürün skalası bulunmaktadır. Sırt çantanızda her ihtimale karşı düdük, çakı, şapka, eldiven, ihtiyacınız kadar yiyecek ve su bulundurmayı unutmayın. Kısa molalar ile dinlenerek yürüyüş keyfinizi sürebilirsiniz. Outdoor ürünlerini incelemek için www.sportive.com.tr ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir