Kategoriler
İlk adımı at!

Kapalı Alanlarda Yürüyüş Nasıl Yapılır?

Kapalı Alanlarda Yürüyüş Nasıl Yapılır; Sağlıklı yaşamak adına spor hayatımızın bir parçası olmalıdır. Sağlığın kalitesini arttırmak için tercih edilen en sık aktivite ise kuşkusuz ki yürümektir. Yaz sıcaklarında dışarıda yürüyüş yapmak ilginizi çekmiyor ise evinizde veya spor salonlarında yürüyüş yapabilirsiniz. Evinizde de keyfinizden ödün vermeden istediğiniz düzeyde yürüyüş gerçekleştirmeniz mümkündür. Kapalı alanlarda yürüyüş yapmanın incelikleri ve yararları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kapalı Alanlarda Yürüyüş Nasıl Yapılır; Evde Yürüyüş Nasıl Yapılır?

Evde yürüyüşü dilerseniz tek başınıza veya ailenizle birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Evde yürümek sanılan gibi kısa mesafe olmayacaktır. İstediğiniz tempoda ve sürede yürüyüş yapabilirsiniz. İsterseniz çeşitli uygulamalarda edinerek evde spor keyfini sürdürebilirsiniz. Bu programlar size eşlik ederek sabit bir alanda yürüyebilirsiniz. Evde yürüyüş iki tip olacaktır. İlki adım sayar kullanarak veya süre tutarak evinizin dilediğiniz alanlarını belirli bir tempoyla yürüyebilirsiniz. Diğer kısım ise sabit bir alanda mekân değiştirmeden sadece adımlarını atarak ilerlemeden yürüyor hissine ulaşabilirsiniz.

Kapalı Alanlarda Yürüyüş Nasıl Yapılır
Kapalı Alanlarda Yürüyüş Nasıl Yapılır

Kapalı Alanlarda Yürümek Zayıflatır Mı?

Evde yürüyüş gerçekleştirerek zayıflamanız mümkündür. Düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmak metabolizmanızı hızlandıracağından fit ve sağlıklı bir görünüme erişebilirsiniz. Evde yürüyüş yapmanın en zor kısmı motivasyonunun düşmesidir. Bu sebepten hedefinizi belirlemeli ve hedefinize erişene kadar vazgeçmemeli ve istikrarlı yürüyüşünüze devam etmelisiniz.

Kapalı Alanlarda Yürüyüş Nasıl Yapılır; Faydaları Nelerdir?

Evde yürüyüş yapmanın en büyük faydası istediğiniz saatte sporunuzu gerçekleştirebileceğinizdir. Ayrıca spor salonu veya evde yürümek için hava koşullarını irdelemek gibi bir derdinizde olmayacaktır. Soğuk veya sıcak hava gibi sürprizlerle karşılaşmadan sorunsuz spor yapabilirsiniz. Ayrıca kapalı alanlar ve ev ortamları kişileri hareketsizliğe iter. Hareketsiz yaşam başta obezite olmak üzere birçok sağlık sorununu beraberinde getirecektir. Aktiviteler aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Pandemi sürecinden henüz çıkamayan dünyada bağışıklığın önemi çok iyi anlaşılmıştır. Vücut direnciniz artar ve yaşam kaliteniz doğrudan artacaktır. Düzenli egzersiz kalp sağlığınızı da iyileştirirken ölümcül rahatsızlıklarında önüne geçilecektir. Kapalı alanlarda kendinize özel bir zaman yaratmanız psikolojik anlamda daha iyi hissetmenize de yardımcı olurken mutluluk hormonunun da salgılanmasını sağlar. Zayıflamak istiyorsanız yine metabolizma hızınız artacağından kalori yakımını da arttırır.

Kapalı Alanlarda Yürüyüş Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Kapalı alanlarda yürüyüş yaparken öncelikle mutlaka yürüyüş ayakkabısı tercih edilmelidir. Evinizde olduğunuzu düşünerek ayakkabısız spor yapmak hata olacaktır. Size uygun ayağınızı rahat ettirecek sakatlanma ihtimalinizi azaltacak yürüyüş ayakkabısının ardından yine size uygun rahat edebileceğiniz uygun kıyafetler tercih edilmelidir. Terinizi emecek bacak hareketlerinizi engellemeyecek kendinizi rahat hissedeceğiniz kıyafetlerden sonra dilerseniz spor ekipmanları da tercih ederek yürüyüşünüzün etkisini arttırabilirsiniz. Evinizde dar bir alanda sporunuzu gerçekleştirecekseniz ortamı geçici de olsa biraz açmak daha ferah bir ortam yaratmak tavsiye edilmektedir. Temponuzu doğru ayarlamak ve temponuzu düşürmemek için sevdiğiniz sizi moda sokacak müziklerde tercih edebilirsiniz. Sporunuz ister evde ister spor salonunda olsun ancak mutlaka olsun. Yaşam kalitenizi arttırarak daha uzun ve daha güzel yarınlara uyanmak bizlerin elindedir. Sağlıkla kalın, sporla kalın…