Kategoriler
İlk adımı at!

Kilo Almanın En Kolay Yolları Nelerdir?

Kilonuzun belirli bir oranda tutulması oldukça önemlidir. Birçok kişi fazla kilosu nedeniyle zayıflamak isterken bazı kişiler ise sağlıklı yaşamak için kilo almak ister. Zayıf olmak sadece kişiyi görünüm anlamında rahatsız etmezken bunun yanında hormonal zayıflık, bağışıklık sisteminin güçsüzlüğü ve vitamin eksikliği de temel sorunlar arasındadır. İdeal kiloya ulaşmak sanıldığı kadar zor değildir ve sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek için sizlere birkaç öneride bulunacağız.

Besinlerin Önemi

Kilo almak isteyen kişiler öncelikle dengeli ve yeterli düzeyde beslenmelidir. Sadece vücuda giren kalori değil vücudun ihtiyacı olan enerjinin de fazlasının alınması gerekir. Beslenme programı oluşturulurken tek bir besin odaklı değil çeşitlendirilmesi önerilir. Yağ ve şeker ağırlıklı bir program kişinin daha kolay kilo almasını sağlar ancak alınan kilo sadece yağ kütlesine dönüşür ve daha çok bölgesel kilo alımı gerçekleşir. Bu sebepten et ürünleri, sebze ve meyvelerin yanı sıra kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri de mutlaka programda dengeli bir şekilde yer almalıdır. Kilo almak isterken orantılı bir vücuda sahip olmanın ilk koşulu dengeli besin dağılımıdır.

Enerjisi Yüksek Besinler Tüketilmeli

Kilo almak isteyen kişilerin birçoğu iştahsız olduğundan şikâyet eder. Çok az yemek ile doymak veya gün içerisinde bir iki öğün tüketmek zayıflığın temel sebepleridir. İştahsız olduğunu düşünen kişiler sağlıklı ancak hızlı doyurmayacak besinler tüketmelidir. Ana öğünlerin arasına mutlaka ara öğün eklenmelidir. Ara öğünlerde hafif atıştırmalıklar tercih edilebilir. Örneğin badem, ceviz, taze meyve ve kuru meyve yemek sağlıklı olacağı gibi yağ oranını da arttıracaktır.

Günü Uzun Yaşayın

Öğle saatlerinde uyanır iseniz günde üç ana öğün iki ara öğünü tüketememeniz normaldir. Güne geç başlamak özellikle iştahın azalmasına neden olan etkenlerde arasındadır. Güne geç başlayan kişiler çok geç saatlerde gece uykusuna gideceğinden sağlık açısında da tavsiye edilmez. Bu sebepten kilo almak isteyen kişiler erken saatlerde güne başlamalı ve besleyici enerji açısından yüksek değerli kahvaltı yapmalıdır. Kahvaltıda mutlaka tahıllı ekmek, süt, peynir ve yumurta bulunmalıdır. Dileyen kişiler tereyağı, reçel ve bal da tüketerek enerji ve kalori alımını arttırabilir.

Sporu Hayatınızın Merkezine Alabilirsiniz

Düzenli yapılan fiziksel faaliyetler vücudun sıkılaşmasına ve daha güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca bilinir ki en kolay gelişim kilo alma sürecinde sporla gerçekleşendir. Yanlış beslenme sonucunda bölgesel kilo alımının önlenmesi ve yağdan kilo alınması sorun yaşamanıza neden olabilirken spor yaparken kilo alınması uzun vadede ideal kilonuza eriştiğinizde korumanızı sağlar. Bunun yanında kilo almak isteyen kişiler mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir. Kilo almanızı engelleyen herhangi bir sağlık sorununuz yok ise sizlere önerdiğimiz basit, sağlıklı yaşam için gerekli ve etkili önerileri dikkate alarak hayatınızı bu düzende yaşayarak dilediğiniz kiloya kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir