Kategoriler
İlk adımı at!

Yürüyüş de Bir Spordur

Yürümek birçok kişi tarafından spor olarak algılanmamakta olup gerekli olan önem ve disiplin sağlanamamaktadır. Oysaki yürümek düzenli olarak yapıldığında spor sayılır. Bu sebepten ben spor yapmıyorum ancak yürüyorum diyen kişilerin düştüğü yanlışa siz sportive okuyucuları düşmeyerek yürümenin de spor olduğunu kabul ederek gerekli ehemmiyeti gösterebilirsiniz. Yürüyüş yapmak sadece bir yerden bir yere gitmek değildir. Yürürken tüm vücut kasları çalışır ve beyin spor yaparken salgılanan mutluluk hormonunu salgılar. Yürümenin de etkili olabilmesi için diğer spor branşları gibi düzenli olması şarttır. Yürümenin incelikle ve merak edilenleri sizler için araştırdık.

Neden Yürümek İstediğinize Karar Verin

Spor salonuna gitmek veya ayrı bir bütçe ayırmak istemiyorsanız yürümeyi tercih edebilirsiniz. Yahut kilo vermek istiyor veya sağlıklı yaşamak adına kendinize adım atmak istiyorsanız yine yürüyebilirsiniz. Öncelikle kendinizi ve sağlık durumunuzu da göz önüne alarak program hazırlayabilirsiniz. Spora başlamadan önce mutlaka uygun kıyafet seçimi de sağlamalısınız. Yürüyüş yaparken ilk ihtiyacınız olan uygun bir ayakkabıdır. Sadece yürüyecek veya koşuyu da ekleyecekseniz markaların özel olarak tasarlanmış ayakkabı modellerinden zevkinize ve ihtiyacınıza en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Size en uygun yürüyüş ayakkabısı alternatifleri için Sportive’e bakabilirsiniz.

Doğru Yürüme Nasıl Olmalı?

Yürümek bebeklikten itibaren gerçekleştirilen bir eylem olsa da spor için yürümek göründüğü ve hafife alındığı kadar kolay değildir. Gelişi güzel yürüdüğünüz zaman spordan yeteri verim alamaz ve motivasyonunuzun kısa sürede söndüğünü yaşamanız mümkündür. Doğru yürüme stili için öncelikle omuzlarınız dik ve biraz geride olacak şekilde durmalı ve başınız her zaman dik yahut karşıya bakacak şekilde konumlandırılmalıdır. Kollarınızın ise serbest bırakılmalı ve tempolu yürürken sallanmasına izin verilmelidir. Yürüyüş sürenizi uzatmak ve verimi arttırabilmek adına topukla basmak yerine parmak uçlarınız ile ileriyi adımlamak doğru olacaktır.

Kademeli Artırım Yapılmalıdır

Yürüyüşe ilk başladığınız gün uzun süre yürümeniz tavsiye edilmez. Kısa süreli ve kısa yürüyüşler ile vücut alıştırıldıktan sonra ilerlemek doğru olacaktır. Kendinize yürüyüş programı çıkarmanız uygundur. İlk hafta 1 km ikinci hafta 1,5 km gibi rakamların artması ile ilerlenmelidir. Kilo vermek için yürüyüş yapacaksanız hızlı kilo vermenin sağlıklı olmadığını bilerek hareket edebilirsiniz. Motivasyonunuzu düşürmemek ve hedefinizden şaşmamak adına kademeli olarak yürüdüğünüz mesafeyi arttırarak ve kilo vermek adına da haftalık takip yaparak disiplin kazanabilirsiniz.

Kalori Hesabı Yapabilirsiniz

Yürüyüşünüzün ilerlemesini takip etmek yararlı olacaktır. Örneğin başlangıç seviyesinde yarım saat yürüyüş yaparken kaç adım attığınızı ve bu adımlarla kaç kalori yaktığınızı hesaplayabilirsiniz. Düzenli olarak bir deftere not ederek ilerlemenizi takip edebilirsiniz. Bu durum hem motivasyonunuzu arttırırken hem de hedefinize giderken sizi destekleyecektir. Yürümek pratik ve basit sporlardan biriyken kilo vermek isteyen kişilerin de beslenme programını da özen göstererek kilo vermesi mümkündür. Kilo verme sürecinin ardından ise sıkılaşma için sporunuzu devam ettirebilirsiniz. Düzenli yapılan her şeyin vücuda etkisi büyüktür ve sadece yürüyerek sağlıklı yaşam adına ilk adımınızı atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir