Kategoriler
Kendini motive et!

Diyeti Bırakmamak İçin Motivasyon

Günümüzde birçok kadın ve erkeğin en önemli sorunlarından birisi aşırı kilolarından kurtulmak için diyet yapmaya çalışmaktır. Ancak bu konuda bazı kişiler başarılı olabilirken maalesef birçok kişi demoralize olarak girmiş oldukları bu zorlu savaşı yarım bırakmakta ve başarısız olmaktadır. Oysaki bu başarısızlığın tek bir nedeni vardır. O da doğru motivasyon sağlayamamak ya da motivasyonunu koruyamamaktan kaynaklanmaktadır.

Bu anlamda özellikle diyet uzmanları başarılı bir diyet için öncelikle kişilerin motivasyonlarını artırmaları gerektiği üzerine vurgu yapmaktadırlar. Peki bu zorlu süreçte motivasyonunuzu nasıl artırabilirsiniz? İşte buna ilişkin yapmanız ve yapmamanız gerekenler konusunda bazı önerilerimiz olacak.

Başarılı Bir Diyet için Nasıl Motivasyon Sağlarsınız?

Öncelikle diyet yapmaya karar verdiğiniz zaman öncelikle kendinizi çok iyi tanımlayabilmeniz gerekmektedir. Çünkü kendi bedenini, kendi alışkanlıklarını ve kendisine neyin iyi gelip gelmediğini bilen kişiler karşılaşacakları zorlukların neler olacağınız zaten aşağı yukarı tahmin edebilirler. Bu nedenle örneğin kendi sinir sisteminizin zorlanacağı yiyeceklerin neler olduğunu biliyorsanız öncelikle bu hassasiyetle bir diyet programına başlamalısınız. Çünkü hepimiz daha fazla zorlanmak ya da hasta olmak için değil daha sağlıklı bir beden ve yaşam için diyet yaparız. Dolayısıyla bu ana amacı unutmadan, daha sağlıklı bir beden ve daha sağlıklı bir hayat tarzı için kendi vücudumuza uygun bir diyet programı ile bu zorlu savaşa başlamamız gerekir.

Hedefe Odaklanın ve Büyük Hedefler Koymayın

Diyet motivasyonunu artırmanın en önemli yolarından birisi de önümüze bir hedef koymak ve bu hedefe odaklanmaktır. Ancak öncelikle belirtelim ki bu hedefin gerçekçi bir hedef olması gerekir. Örneğin 1 ayda 6 kilo vermek gibi bir hedef he sağlıksız hem de gerçekçi olmayan bir hedeftir. Dolayısıyla kısa sürede motivasyonunuz düşer ve odaklandığınız amaçtan hızla uzaklaşırsınız. Bunun yerine ayda 1 kilo vermek gibi daha küçük, daha sağlıklı ve daha gerçekçi hedefler koymalısınız.

Egzersiz ve Spora Önem Verin

Diyet yaparken size kendinizi en iyi hissettirecek olan şey egzersiz yapmaktır. Bilimsel olarak da ispatlanmış olan bu durum dikkat dağınıklığı yaşayan çocukların dahi günlük hayatlarındaki motivasyonun artmasını sağlayan bir yöntemdir. Aynı şekilde siz de spor yaparak daha güzel bir bedene ve daha sağlıklı bir hayata odaklanmanızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız egzersizler kilo vermenize ve vücudunuzun şekillenmesine de yardımcı olacaktır.

Ara Öğünlere Önem Verin ve Porsiyonlarınızı Küçültün

Uzmanlar aç kalmadan zayıflama yöntemlerinin geliştirilebilmesi için diyet yapanlara ısrarla ara öğünlere önem vermelerini önermektedirler. Özellikle enerji veren muz, kuru yemiş ve yoğurt gibi besinlerle hem aç kalmayacaksınız hem de kendinizi daha mutlu hissedebileceksiniz. Bu arada en iyi motivasyon artırıcı yöntemlerden birisi de öğün sayılarını artırarak porsiyonların küçültülmesidir.

Diyet Yaparken Kaçınmanız Gereken Yanlışlar

Diyet yaparken yapmanız gerekenler kadar yapmamanız gerekenler de bir o kadar önemlidir. Bu dönemde yapılan söz konusu hatalar diyet yapan kişinin motivasyonunu düşürerek diyetin yarıda kalmasına neden olabiliyor. Bu hatalardan bazıları ise şunlardır:

  • Sık sık tartılmak
  • İlk başarısızlıkta hemen pes etmek
  • Büyük ve gerçek dışı hedefler koymak
  • Kendine güvenmemek ve
  • Sık sık diyetten konuşmak

Tüm bu hatalar kişide başarısızlık hissi yaratarak başlanılan diyet programını yarıda bırakması ile sonuçlanmaktadır. Oysaki bunun bir süreç olduğunu hem de zorlu bir süreç olduğunun bilincinde hareket edildiği takdirde karar verdiğiniz hedeflere ilişkin motivasyonunuzu koruyabilir ve siz de kolayca hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir