Kategoriler
Kendini motive et!

Doğru Krampon İle Başarı Şans Değildir

Doğru Krampon İle Başarı Şans Değildir; Futbol kramponu deyince akla onlarca marka ve ürün çeşidi gelmektedir. Çok fazla seçeneğin olması krampon almak isteyen kişilerin kafasında karışıklık yaratabilmektedir. Bu sebepten krampon seçerken öncelikle dikkat etmeniz konular nelerdir diye araştırma yapmak gereklidir. Krampon sadece bir futbol ayakkabısı değildir. Bu sebepten özenle seçilmelidir. Krampon seçerken ruhunu da anlamak istiyorsanız yazımızı dikkatle incelemenizi öneriyoruz.

Krampon Rahatlığı

Genel görüş kramponların genel olarak rahat olmadığıdır. Oysa bu durum en büyük yanlışların başında gelir. Kramponda diğer ayakkabılar gibi rahattır. Eğer kramponunuz size rahatsızlık veriyor ise bu doğru futbol ayakkabısını seçemediğiniz anlamına gelmektedir. Krampon seçimi yaparken öncelikle ayak numaranıza uygun olmalıdır. Ayak numaranızdan sonra ise dikkate almanız gereken konu ayağınızın yapısıdır. Eğer taraklı denilen geniş ayaklara sahipseniz ve dar kalıp krampon satın alırsanız ayağınız rahat etmeyecek ve tarak kemikleriniz acıyacaktır. Ayrıca ayak parmaklarınız ile ayakkabının bitişi arasında mutlaka 1 cm boşluk bulunmalıdır. Ayaklarınız ayakkabının tam ucuna değer ise yine doğru ölçüde olmadığının göstergesidir.

Doğru Krampon İle Başarı Şans Değildir
Doğru Krampon İle Başarı Şans Değildir

Doğru Krampon İle Başarı Şans Değildir; Hangi Pozisyon?

Krampon seçerken kararsız kalmanızın sebeplerinden biri çok çeşitli olmasıdır. Çok çeşitli olmasının sebebi ise pozisyonlara göre farklılık göstermesidir. Eğer çok koşan, aktif ve seri hareketler yapan bir forvet oyuncusu iseniz hafif ve bileğinizi tam kavrayan krampon seçerken orta saha oyuncusu iseniz yine bolca koşacaksınız ve kayganlığı engelleyecek ve sizi yormayacak orta boy taban ve rahat bir tabanı olmalıdır. Defans oyuncusu iseniz rakip takımdan sert darbeler almanız olasıdır ve bu durumda öncelikle kramponunuzun da bu darbelere dayanıklı olması için yapısı sert olmalıdır. Kaleci iseniz ise size ağırlık vermeyecek ve reflekslerinizi destekleyecek hafif modeller tercih edilmelidir.

Tarzınızı Ön Plana Çıkarın

Krampon futbolcunun parladığı anlarda sporcunun kendini ortaya koyabileceği ve tarzını yansıtabileceği en önemli detaydır. Kişisel olarak zevkinizi yansıtacağınız için dış görünüşü de sizi çekmelidir. Renk renk ve çeşitli desenlerle kramponunuzu kişiselleştirerek ayaklarınızın ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Doğru Krampon İle Başarı Şans Değildir; Dış Yüzeyinin Yapısı

Kramponun ilk amacı ayak sağlığını korumak ve sakatlıkları en aza indirgemekken diğer amacı ise topa vururken ayağınızda topun yerini belirleyebilmektir. Bu sebepten kramponun üst kısmı çok önemlidir. Eğer forvet ve orta saha oyuncusu iseniz bu duruma çok daha dikkat edilmelidir. Çünkü eğer topun ayağınızdaki yerini hissedemezseniz istediğiniz yere topu gönderemezsiniz. Topu hissetmenizi sağlamak için ayakkabılar üretilirken deri ve sentetik gibi yapılar kullanılmaktadır. Yıldız futbolcuların giydiği kramponlar incelendiğinde genellikle üst kısmının deri olmasının sebebi de topu hissetmekle ilgilidir. Bu sebepten eğer topun ayağınızdaki yerini bilmek sizin için önemliyse mutlaka deri modellere yönelmeliyken defans oyuncusu iseniz veya görerek oynamaktan keyif alıyorsanız sentetik yapılı modellere yönelmenizi önermektedir. Yeni krampon modellerini incelemek için www.sportive.com.tr sitesine girerek en moda krampon modellerini bulabilirsiniz.