Kategoriler
Kendini motive et!

Neden Sürekli Kilo Alıyoruz? Merak Edilenler

Bilim insanları bu konuda araştırmalarını uzun yıllardır sürdürüyor ve her yıl çeşitli nedenlere bağlı olarak insanların kilo alma sebepleri açıklanıyor. Bazı yıllar popüler görüş hava kirliliği iken bazı yıllar cevap stres oluyor. Ortak görüş ise kilo almanın tek bir sebebe bağlı olmadığıdır. Kişiler her zaman sadece fazla kalori aldığı için değil psikolojik olarak dahi kendisini kilo aldırabilmektedir. Son 5 yıldır yapılan araştırmalar ise kilo almak istemeyen kişilerin sürekli kilo alma korkusu kişiyi daha fazla kiloya itmektedir. Neden kilo alıyoruz? Sorusuna geniş perspektiften bakalım…

Kilo Alma Nasıl Gerçekleşiyor?

İnsanların hayatını devam ettirebilmesi için mutlaka enerji alması gerekir ve bu enerji gıdalardan sağlanmaktadır. Her bir enerjinin ise karşılığı kaloridir ve kişi ihtiyacı olandan daha fazla enerji aldığında bu doğrudan kilo olarak karşısına çıkar. Eğer ihtiyacınızdan daha az enerji alırsanız ise kilo verirsiniz. Kullandığınız kadar kalori alınmasında ise kilonuz dengede durur ve ideal kilonuza erişerek uzun yıllar koruyabilirsiniz. Karbonhidrat, yağ ve protein kişilerin genel makro besinleridir ve enerji ihtiyacını karşılamak için bu üç temel besini kullanır.

4 Farklı İnsan Dönemi

İlk insanlar göçebe yaşam sürerek sürekli hareket halindelerdi ve genelde hayvanlar ile beslenirdi. Yabani bitkileri de besin piramitlerine eklediklerinde sürekli gezer oluşları dengeli bir yaşam oluşturmakta olup yağlanma gözlenmezdi Ardından yerleşik hayat başladı ve insanlar üretici sınıfa geçerek tarım yaparak hayvanlar yerine bitkilere dönüştü. Bir yandan tarım yapmak diğer yandan hayvan yetiştirmek ile uğraşarak günlük hayat telaşında yine hareketli oluşları kilo almalarına sebep olacak zemini oluşturmuyordu. Ardından ise dünya sanayileşmeye başladı ve insanlar hem üretiyor hem de ürettiklerini depoluyordu. Yapılan işler zamanla makinelere doğru kaydı ve kişiler daha hareketsiz bir yaşam içerisinde kendini buldu. Bu durum daha az enerji harcamasına ve kilo almasına neden oldu. Ardından teknoloji dönemi başladı ve yağlı ve şekerli ürünler bolca tüketiliyor. Besin zincirinin yapıları değişmese de kişilerin temel alışkanlıklarındaki değişkenlikler bazı gıdaların önemini azalttı. Sabit ve hazır yaşam kişilerin kilo almasına neden oldu.

Farkındalık Zamanı

Türkiye’de dahil olmak üzere insanlar teknoloji döneminden zararlı çıktığını anlamaya başlıyor ve aydınlanarak yaşamının kıymetini arttırmak için çalışmalara başladı. İnsanlar kilo almalarının altında yatan sebepleri araştırmaya ve neden eskiye nazaran daha fazla hastalıkların yaşandığını araştırmaya başlıyor. Tüm sonuçlar hareketsiz ve katkılı yaşamın sakıncalarını gözler önüne seriyor.

Spor Yapmanın Önemi Anlaşıldı

İyi beslenme ve egzersiz ile insanlar kilo almalarını engellemenin yanı sıra sağlıklı yaşamın sırrını da keşfetti. Doğru beslenerek ve daha iyi bir bedene sahip olarak hareketsiz yaşama olabildiğince hareket katılarak dünyanın mevcut düzenin getirilerinden korunmaya çalışılıyor. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme, yeteri kadar su ve spor yaparak kişiler büyük bir farkındalık ile yaşam kalitesini yükseltmeye çalışıyor. Sizde dünyanın gebe olduğu bu döngüyü kırarak kendiniz için harekete geçerek kilo almaya ve sağlıksız bir hayata dur diyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir