Kategoriler
Kendini motive et!

Vücudun Ödülü Dopamin Hormonunu Arttırmanın Basit Yolları

Kimyasal bir madde olarak tanımlanan ve beyinden vücuda gönderilen sinyallerde aktif rol alan ve sinirler aracılığı ile iletilen bireyin duygusal olarak tepkilerine ve tüm hareketlerine sirayet eden hormondur. Dopamin hormonunun düzenli salgılanması kişinin motivasyonunu arttırmasına, hafızasının kuvvetlenmesine, konsantrasyonun artmasına ve kendini daha mutlu hissetmesine yaramaktadır. Dopamin hormonun az salgılanmasında ise birçok rahatsızlık baş gösterebilmektedir. Bu önemli hormonun salgılanması için neler yapabilirsiniz? Merak ediyorsanız sizleri aydınlatmak adına okumanızı tavsiye ederiz.

Spor Yapmak Dopamini Arttırır

Spor yapmak genel olarak vücudu ve beyni olumlu etkilerken dopamin hormonu üzerinde de etkisi büyüktür. Ruh halimize de iyi gelen egzersizler aslında dopamin hormonunu arttırdığı için kişiyi mutlu etmektedir. Bir sporda uzmanlaşmak ve düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmiş kişiler hem bu hormonun salgılanması ile hem de vücutlarındaki iyi yönde gelişmeleri gördükçe özgüveni artarken bir yanda da motivasyonu kuvvetlenmektedir. Spor yaparak mutluluk hormonunun salgılanmasını arttırırken sağlıklı yaşamak için en gerekli anahtarlardan biridir. Eğer düzenli spor yapma eğiliminde değilseniz en azından günde en az yirmi dakikalık egzersizler ile dopamin hormonunun daha fazla salgılanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Müzik Dinlemek ve Uyku Düzeni

Birçok kişi müzik dinlemeden uyuyamadığını söylerken bazı kişiler ise kitap okumadan uykuya dalamadığından bahseder. Bunun temel sebebi müzik dinlemek veya kitap okurken beynin dopamin hormonu salgılamasıdır. Kitap okurken veya müzik dinlerken size iyi gelen düşünceler dalarak yahut kendi hayatınızdan kendinizi soyutlayarak başka diyarlarda dolaşmak kişiyi mutlu etmektedir. Hormon seviyesini arttırmak için bir diğer yol ise uyku düzenidir. Sabah kalktığımızda vücudumuza salgılanan hormon gün sonuna doğru azalmakta olurken tazelenmesi için uykuda geçen sürenin kaliteli olması gerekir. Uyku kalitesinin yüksek olmak ve en az sekiz saat uyumak hormonun artması için gereklidir.

Hangi Besinler Dopamini Arttırır?

Her sabah kahvaltınıza bir tane haşlanmış yumurta eklemek hormonun artması için gereklidir. Sağlık açısında da mutlaka almamız gereken besinler arasında yer alırken dopamin üzerinde de etkilidir. Bitter çikolatanın içerisinde bulunan etken maddeler yine hormonun seviyesini arttırmaktadır. %85 ve üzeri kakao oranı olan çikolatalardan bir iki kare kadar tüketmeniz yeterlidir. C vitamini açısından güçlü olan çilek yine seviyeyi arttırırken antioksidan özelliği bulunan elmayı da tüketebilirsiniz.

Dopamin Azlığında Hangi Rahatsızlıklar Yaşanır?

Vücutta üretilen bu hormonun azlığında kişide depresyon, mutsuzluk, agresiflik, uyku bozukluğu, dikkat bozukluğu, kronik yorgunluk, sürekli can sıkıntısı, el ve ayaklarda titreme yahut güç kaybı, el ayak soğukluğu veya kaslarda zayıflığa yol açabilmektedir. Elleriniz çok fazla titriyor veya bacaklarınızda kasılmalar oluşuyorsa sebeplerinden biri dopamin azlığı olabilir. Dopamin beyinden sinirler ile vücuda iletilirken azlığında ise sinirlerde sıkışma veya ani hareket gözlenebilir. Düzenli spor yaparak, uyku kalitesine önem vererek, sevdiğiniz işlere daha fazla vakit ayırarak, bazı besinleri tüketmeye özen göstererek ve sıkça gülümseyerek dopamin hormonu arttırarak daha mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir