Kategoriler
Spor branşını seç!

Biniciliğe Meraklı Olanların Bilmesi Gerekenler

Atlar… Birçok söz birçok şiir adına yazılması tesadüf değildir. Tarihin akışını değiştirin savaşların başrollerinden biri olan atlar günümüzde artık spor olarak görülmektedir. Tarihi boyunca insanlara hizmet etmiş bu canlı oldukça sıcak kanlı olup insanlarla arasında özel bir bağ bulunmaktadır. İlk evcilleştirilen hayvanlardan biri olması da bu sebeptendir. Tıpkı köpek gibi sahibine bağlanan ve kuvvetli hafızaları ile kendini sevdirirken asil duruşları ve rüzgârda salınan yeleleri ile göz doldurmaktadır. Uzmanlar at ile yakın ilişkide bulunan kişilerde mutluluk hormonunun daha fazla salgılandığını ve atın etrafına pozitif enerji yayarak ortamın enerjisini yükselttiği bilinmektedir. Atlara meraklı iseniz ve biniciliğe karşı ilginiz var ise bu yazımızı dikkatle takip etmenizi önermekteyiz.

Arkadaş Olmalısınız

Evet, yanlış duymanız binicilik yapmak istiyorsanız öncelikle atları tanımalı ve onlarla arkadaş olmalısınız. Eğer bu adımı atlayarak veya hızlı geçerek ata yaklaşmaya çalışır iseniz sizi üzerinden atabilir veya size zarar verecek davranışlarda bulunabilir. Bu sebepten at ile yakınlaşmadan önce onun hakkında bilgi sahibi olarak ve eğitmen tarafından atlarla ilgili genel ve özel bilgileri edinerek yaklaşmaya çalışmalısınız. Atın üzerine çıkmadan kendisi ile göz teması kurabilir veya aranızda enerji akışını sağlamaya çalışabilirsiniz. Aksi takdirde sizin ondan korktuğunuz gibi oda sizden korkabilir ve zıplayabilir veya hızlı koşma eğilimine girebilir. Kendilerini koruma iç güdüsü ile sizi uzaklaştırmak isteyeceklerdir. Böyle bir durumda da yaralanma ihtimaliniz yükselecektir. Atın korkmasını engellemek adına onunla olumlu ilişki kurarak ilk adımı atabilirsiniz.

Kendilerini Tanımadan Sizi Benimseyemez

Atlarda birçok hayvan cinsi gibi kalabalık yaşamaya alışkındır ve kalabalığın içerisinde kendilerine ait bir yaşam tarzları vardır. Kalabalık yaşamaları insan ilişkilerini olumlu etkilerken aynı şekilde kendileri çoğunlukta olacaklarından güç onlardadır ve onların düzenine uymanız gerekir. Atlarla daha fazla zaman geçirmeye çalışarak onlarla yakinen ilgilenerek düzenlerini algılayarak uyumu daha kolay sağlayabilirsiniz.

Uyumludurlar

Ülkemizde eskiden daha az bulunan binicilik merkezleri son dönemlerde daha fazla tercih ediliyor olmasından ötürü yaygınlaştı ve yaşadığınız yere yakın yerlerde de mutlaka bir binicilik bölgesi bulabilirsiniz. Eğitim merkezinde size ilk olarak ata nasıl yaklaşmanız gerektiği anlatılacaktır. Birçok zaman kulaktan duyduğumuz atla ilgili söylentiler bu adım doğru atılmadığında yaşanabilmektedir. Atlar içlerinde sevgi olan ve insanlarla iyi anlaşan canlılar olmakla birlikte atın daha önceki insan ilişkileri size olan tavrını da besleyecektir. Aksi takdirde doğaları gereği şiddete eğilimli varlıklar değillerdir. Bazı atlar bu geçmiş yaşantılarından veya gördükleri muameleden ötürü ısırabilir veya agresif olabilir. Ancak eğitim merkezinde sizin karşınıza başlangıçta çıkaracakları atlar genellikle uysal ve sakin olanlarıdır ki bu atların sizin canınızı acıtma ihtimali oldukça düşüktür.

Ruhlarına Dokunun

Atın üzerinde bir bütün olarak hareket etmeniz önemlidir. Onunla tanışırken öncelikle arkadan gelmek yerine sizi görmesine izin vermelisiniz. Arkadan dokunursanız korkar ve agresifleşir. Bunun dışında burun hizasından yelelerine kadar kendisine dokunarak aranızdaki hissi arttırabilirsiniz. Son olarak ise mutlaka uygun kıyafetler tercih edilmelidir. Binicilik için tasarlanan kıyafetleri tercih etmek rahatlığınızı arttırırken güvenlik önlemlerini de almayı ihmal etmemelisiniz.