Kategoriler
Spor branşını seç!

E- Spor Nedir? Nasıl Oynanır?

Elektronik sporlar, son 10 yıl içerisinde ciddi bir aşama kaydetmiş spor branşı haline geldi. Futbol, basketbol gibi popüler ve milyarlarca kişinin takip ettiği sporlara ek olarak, e- sporlar da ilgi görmeye başlamıştır. E- spor nedir? nasıl oynanır? E- spor dalları, rekabetçi ve herhangi bir ücretli oyun içi satın alım gerçekleştirilmeden oynanmaya uygun olmak durumundadır. Gerçek para ödenerek oyun içi materyal alınması, oyuncunun veya takımın performansını arttırıcı bir eşya alınması e- spor kültürüne aykırıdır.

E- Spor Nedir?

E- spor müsabakaları, oyuncu veya takım olarak oynanabilecek bir yapıya sahiptir. Futbol, basketbol, savaş oyunları, strateji oyunları gibi birbirinden farklı türlerdeki oyunlarda takımlara katılmak gereklidir. Takım kurmak, amatör ve yerel liglerle ilgili bir mücadeleye girişilmesini gerektirmektedir.

Elektronik sporlar, ücret ödenmesini gerektirmeyen, oyuncular ve takımlar tarafından düzenli bir şekilde çeşitli turnuvalara katılım imkanı tanıyan bir yapıya sahiptir. Elektronik sporların binlerce kez antrenman yapılmasına yönelik bir oyun yapısı bulunmaktadır. Yeni teknikler, takım oyunları ve oyuncu performanslarını iyileştirmeye yönelik çok sayıda taktiklerle oyunun gelişmesi ve büyük kitlelere ulaşması sağlanıyor.

E- Spor Kuralları

Elektronik spor müsabakalarında kurallar tamamen oyunun hangisi olduğuna bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Futbolun FIFA versiyonunu uluslar arası bir turnuva olarak kabul eden yetkili mercilerde e- sporun birçok türünü tercih etme olanağı bulunuyor.

Oyunun türüne bağlı olarak, kaç oyuncuyla oynanabileceği değişmektedir. Tek oyunculu ve bir veya iki yedekli takımlarla da birçok spor türüne yönelik karşılaşılabiliyor. FIFA tek oyunculu, CS GO 5 oyunculu takım halinde, League of Legends 5 oyunculu takım halinde oynanabilen oyun türleridir.

E- Spor Nasıl Oynanır?

E- spor nedir? nasıl oynanır? Elektronik spor müsabakalarında oyuncuların internet bağlantısına sahip olması, oyunun türüne bağlı olarak gerekli teçhizatları temin etmiş olması gereklidir. Sadece bilgisayar oyunları değil, çeşitli konsol oyunları da e- spor kapsamında geçerli olan oyun türleridir. Futbolun, aksiyon oyunlarının ve strateji oyunlarının son 5 yıl içerisinde sürekli olarak artan bir oyuncu sayısı bulunmaktadır.

E- spor nedir

E- Spor Yaş Sınırı

Bazı ülkelerde 13 yaş olarak yaş sınırı getirilebildiği gibi, bazı ülkelerde ise herhangi bir yaş şartı konulmamaktadır. Ailesinin gerekli izinlerini alan, resmi bir şekilde e- spor oyuncusu olmaya karar veren her yaştan erkek ve kadın tarafından e- spora girilmesi mümkündür.

Takımlarda genel olarak erkek oyuncular bulunması, sadece erkeklerin e- sporcu olabildiğinin düşünülmesine neden oluyor. Günümüzde bu şekilde bir sınırlama veya cinsiyet ve yaş ile ilgili bir sınırlama getirilmesi söz konusu değildir. Oyuncuların yaşları ve T.C. kimlik numaraları da dahil olmak üzere tüm gerekli verileri, bağlı oldukları takımlar paylaşılmak durumundadır. Sigorta da dahil olmak üzere, o firmayla beraber çalıştıkları süre boyunca tüm resmi işlemler gerçekleştiriliyor.

E- Sporcu Lisansı Alırken İstenen Belgeler

  • Sağlık raporu
  • C. kimlik numarası
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • E- sporcu başvuru tescil fişi

Elektronik sporcu olmak, lisans alınmasını gerektiren ve yetkili makamlar tarafından verilen izinlere göre hareket edilmesini gerektiren bir süreçtir.  E- spor nedir? nasıl oynanır? E- sporcu lisansını alan oyuncular, resmi bir e- spor takımında oyuncu olarak yer alabilir ve istedikleri tüm turnuvalara rahatlıkla katılabilirler. Sadece yerel amatör turnuvalar değil, uluslar arası turnuvalarda da CS GO ve League of Legends gibi oyun türlerinde performans sergilemek mümkündür.